דלג לתוכן העמוד
סגור תפריט
חיפוש באתר
חפש
home
About Us
About Us
The Arava Way
Samarathon 2023 routes
Competitor information
Accommodation
Registration packages
The full Samarathon
A Single-day Samarathon
Schedule
Release from Liability, Samarathon
Rules & Regulations
Cancellation Policy
Contact
Media
MEDIA 2020
Wrote about us
Samarathon 2020 - The Pictures
2019
Write about us
Video
Photos
2018
Videos
Photos
Published Articles
Personal Photo Album
חיפוש באתר
חפש
סגור
English
עברית
home
About Us
About Us
The Arava Way
Samarathon 2023 routes
Competitor information
Accommodation
Registration packages
The full Samarathon
A Single-day Samarathon
Schedule
Release from Liability, Samarathon
Rules & Regulations
Cancellation Policy
Contact
Media
MEDIA 2020
2019
2018
תפריט
פייסבוק
יוטיוב
אינסטגרם
חיפוש
Home
Results
Samarothon 2019- results
Samarathon 2019 - Stage 4
Samarathon 2019 - Stage 4
תפריט Samarothon 2019- results
Samarathon 2019 - General Classification
Samarathon 2019 - Stage 1
Samarathon 2019 - Stage 2
Samarathon 2019 - Stage 3
Samarathon 2019 - Stage 4
General Classification MINI
Saturday - 1 Day
Samarathon 2019 - Stage 4
MEN
Pos
PIC
Number
Rider 1
Rider 2
Category
Total time
Team
1
1
55
Guy Sessler
Shlomi Haimy
MEN
02:10:56
IBWR
2
2
52
Tomer Zaltsman
Ori Leonzini
MEN
02:11:52
Teamisgav
3
3
64
Cory Wallece
Soren Nissen
MEN
02:13:02
Kona Factory Team
4
4
51
Gil-Ly Gonen
Guy Leshem
MEN
02:15:27
Team Misgav
5
5
50
Yoav Dror
Yonatan Yatom
MEN
02:15:55
Team Cookie Ice Cream
7
6
62
Eldad Maimon
Amnon Israel
MEN
02:32:40
smartoTEAM in pink
8
7
425
Eyal Katzenstein
Guy Kaftory
MEN
02:34:44
CCC
11
8
49
Guy Baumel
Zur Brant
MEN
02:37:01
CCC
14
9
60
Mayan Gil
Jonathan Stamler
MEN
02:40:24
ccc
16
10
501
Rigo Schultz
Marcel Hofmann
MEN
02:41:32
BLRSYN
17
11
69
Yariv Greenshpan
Aviv Yecheskel
MEN
02:42:42
Men In Desert-1
30
12
53
Timofei Gerasko
Mikhail Utkin
MEN
02:54:20
Novosibirsk/Petrozavodsk
31
13
71
Dani Zelebfroind
Andre Effe
MEN
02:54:30
Nooa Pinion
45
14
66
Arik Mordehay
Noam Gilboa
MEN
03:10:38
אולרייד ספורטס
48
15
59
Anthony (Griff) Griffin
Anthony Tintelnot
MEN
03:12:49
Sandi Griffin Fitness
49
16
72
Omri Dekel
Boaz Goren
MEN
03:13:28
Ez Hari
53
17
61
Yaron Bar On
Guy Lifshits
MEN
03:14:10
hayogevleys
55
18
65
Lior Battat
Aviram Battat
MEN
03:15:05
B-team
59
19
68
Ori Levy
Hen Gruman
MEN
03:17:16
OHFS
72
20
70
Yaniv Akst
Idan Levi
MEN
03:30:02
The Buttons
76
21
58
Mike Penciner
Omri Sarfati
MEN
03:37:01
The Buttons MTB
DNS
DNS
54-2
Gavriel Fenner
MEN
00:52:17
CSC
MASTERS
Pos
PIC
Number
Rider 1
Rider 2
Category
Total time
Team
6
1
415
Lior Zehavi
Lior Zach Maor
MASTERS+40
02:32:24
no
9
2
417
Gal Tzachor
Nadav Lugasy
MASTERS+40
02:35:55
CCC
13
3
418
Roy Haker
Dan Zigmond
MASTERS+40
02:38:03
טים צמן
21
4
411
Arnnon Rosenbaum
Giora Biran
MASTERS+40
02:45:29
Eshkolot
24
5
420
Nir Zohar
Snir Herer
MASTERS+40
02:49:42
25
6
402
Shavit Kohavi
Amitay Cohen
MASTERS+40
02:50:02
דינמו רייסינג
26
7
419
Yair Sharf
Moshe Hemo
MASTERS+40
02:50:13
The Bottons
27
8
416
Saar Army
Adar Shadmi
MASTERS+40
02:52:03
Botz Bikeway
29
9
430
Gil Poyastro
David Yona
MASTERS+40
02:52:21
The Buttons
33
10
414
Zeev Gottlive
Gal Moshe
MASTERS+40
02:56:47
no
36
11
410
Andi Levy
Elad Raz
MASTERS+40
02:59:29
The Bottons
38
12
433
Uri Nizan
Zachi Uchovsky
MASTERS+40
03:00:28
Bike IL
39
13
407
Barak Oknin
Ben Lotan
MASTERS+40
03:00:30
Team BikeWay
40
14
435
Niv Peles
Ran Dahan
MASTERS+40
03:00:56
43
15
412
Haim Meirovich
Ronen Hainamann
MASTERS+40
03:08:01
Bike Way
52
16
423
Yanay Kleiner
Chen Fried
MASTERS+40
03:14:08
Team Mazman
58
17
401
Klaus Hanten
Martin Gamglberger
MASTERS+40
03:17:06
Bikeboard.at Law & Chaos
60
18
436
Assaf Shacham
Eli Frumerman
MASTERS+40
03:18:47
Nuclear Foxes
62
19
434
Watts Dixon
Tyler Benedict
MASTERS+40
03:19:09
Bikerumor.com
63
20
408
Lior Verner
Asaf Mizrahi
MASTERS+40
03:19:15
Team Israel
69
21
431
Lior Madaggi
Eli Avzak
MASTERS+40
03:25:19
The Buttons
71
22
428
Oliver Lammerich
Marc Muller
MASTERS+40
03:27:30
M. Reich Bikerleben Cycling Team
75
23
404
Ariel Oelsner
Eran Gil Bar
MASTERS+40
03:36:27
On My CWN
80
24
421
Udi Srur
Yigal Aviv
MASTERS+40
03:41:15
Masters Haifa
83
25
422
Aryeh Shalev
Gilad Narkis
MASTERS+40
03:41:48
G&A
86
26
413
Ilan Shimoni
Guy Shalev
MASTERS+40
03:48:04
Team Bike Way
90
27
406
Edward Bortnikov
Eyal Zohar
MASTERS+40
03:58:22
Masters Haifa
91
28
405
Roni Hadad
Yariv Iser
MASTERS+40
04:08:55
Team Buttons
GRAND MASTERS
Pos
PIC
Number
Rider 1
Rider 2
Category
Total time
Team
19
1
520
Ronen Shirizly
Gil Kashi
GRAND MASTER+50
02:43:35
eshkolot team
22
2
511
Oran Uzrad
Gil Olshansky
GRAND MASTER+50
02:47:40
CCC
23
3
505
Ziv Anaphi
Yakov Cohen
GRAND MASTER+50
02:48:10
Team bike way
35
4
510
Ido Bourstein
Roni Pesach
GRAND MASTER+50
02:59:19
IL team
42
5
518
Ilan Tevet
Amitai Tafla
GRAND MASTER+50
03:04:14
4EPIC
47
6
503
Yosi Saban
Ohad Saban
GRAND MASTER+50
03:12:43
Team Israel
74
7
508
Alon Naor
Guy Avital
GRAND MASTER+50
03:34:41
Team Israel
81
8
509
Nir Sever
Muky Feingezicht
GRAND MASTER+50
03:41:31
CCC-GeryATeam
87
9
506
Doron Eshed
Asaf Ben Michael
GRAND MASTER+50
03:48:10
Team Israel
88
10
513
Guy Doron
Raanan Rom
GRAND MASTER+50
03:57:47
Dorom
89
11
515
Nidal Akleh
Hisham Bishara
GRAND MASTER+50
03:57:58
Nazareth Dusters
93
12
516
Claus Schjellerup
Per Schjellerup
GRAND MASTER+50
04:16:46
Trio Trykluft Denmark
DNF
DNF
519-2
Avi Avramovich
GRAND MASTER+50
00:50:55
TBW
MIXED
Pos
PIC
Number
Rider 1
Rider 2
Category
Total time
Team
18
4
211
Deborah Ohayon
Ilan Edelson
MIXED
02:42:56
CCC
20
5
201
Sophie Giobane
Frederic Gombert
MIXED
02:43:53
Chiro Magura
37
6
205
Eldad Ohayon
Moran Feller
MIXED
02:59:35
kal bamishorim
41
7
207
Hadas Weiss
Yoni Raish
MIXED
03:02:29
CCC
50
8
204
Adi Vainiger
Doron Amitz
MIXED
03:13:34
Bike Israel Cycling Ltd
54
9
214
Guy Luria
Noa Luria
MIXED
03:14:26
Team Kapara
56
10
212
Amanda Genez
Eli Altman
MIXED
03:15:19
CCC
61
11
213
Rama lahav
Yam Raz
MIXED
03:18:57
Bike With Rama
66
12
202
Henrik ?ijer
Linda Tufvesson
MIXED
03:20:55
Falu CK
68
13
209
Tamar Lugasy
Tomer Berkovits
MIXED
03:25:13
CCC
79
14
206
Michal Sahar
Iftach Sahar
MIXED
03:39:48
allride!!!
WOMEN
Pos
PIC
Number
Rider 1
Rider 2
Category
Total time
Team
34
15
101
Naama Noyman
Gali Weiberg
WOMEN
02:57:49
Ride Like A Girl
67
16
102
Nathalie Schneitter
Noga Korem
WOMEN
03:20:59
The Fun Club
DNF
DNF
103-1
Sandi Griffin
Silke Lehnhof
WOMEN
01:15:19
Sandi Griffin Fitness
MINI GRAND
Pos
PIC
Number
Rider 1
Rider 2
Category
Total time
Team
12
1
632
Amit Levin
Amos Gery
MINI GRAND
02:37:03
44
2
630
Ilan Devir
Eldad Mayron
MINI GRAND
03:10:10
Bike Way
51
3
633
Nitzan Eado
Yoni Deshe
MINI GRAND
03:13:34
57
4
636
Amir Pilips
Adi Koren
MINI GRAND
03:16:17
GaryaTeam CCC
78
5
635
Nadav Marks
Sharon Pery
MINI GRAND
03:37:36
Crazy Caw
82
6
634
Yaron Weinberg
Gil Almog
MINI GRAND
03:41:34
84
7
644
Nissim Gibri
Benjo Douk
MINI GRAND
03:42:20
HR
DNF
DNF
631-1
Yair Zilberstein
MINI GRAND
Club Soda
DNF
DNF
631-2
Anuar Hilf
MINI GRAND
Club Soda
MINI MASTERS
Pos
PIC
Number
Rider 1
Rider 2
Category
Total time
Team
10
1
637
Ehud Abitboul
Gil Schliersser
MINI MASTERS
02:36:07
32
2
641
Daniel Kaminsky
Shay Shabtay
MINI MASTERS
02:56:18
65
3
621
David Schwartz
Zeev Kallach
MINI MASTERS
03:19:38
ISR - 21
73
4
646
Nissim Cohen
Or Yostman
MINI MASTERS
03:30:29
77
5
620
Dudy Ashkenazy
Chen Goldfain
MINI MASTERS
03:37:13
Ein al hachaim haele
92
6
638
Shlomi Itah
Menashe Levy
MINI MASTERS
04:13:50
DAA
95
7
622
Shai Shahar
Shai Hirsh
MINI MASTERS
04:49:36
CCC
DNF
DNF
623-1
Gil Zeller
MINI MASTERS
01:00:42
CCC
MINI MEN
Pos
PIC
Number
Rider 1
Rider 2
Category
Total time
Team
15
1
602
Eran Lerner
Asaf Baldav
MINI MEN
02:40:56
Iron Core
28
2
601
Roie Raz
Eldad Yaakobi
MINI MEN
02:52:12
B2B
85
3
603
Gil Ashery
Ido Lipmann
MINI MEN
03:43:13
The Buttons
94
4
604
Barak Kabalo
Lev Rabinovich
MINI MEN
04:35:47
DSQ
DSQ
640-2
Jonathan Strindel
MINI MEN
02:30:12
TNT
DSQ
DSQ
640-1
Ran Margaliot
MINI MEN
02:43:53
Israel Cycling Academy
MINI MIXED
Pos
PIC
Number
Rider 1
Rider 2
Category
Total time
Team
46
1
643
Shlomit Ben Ish
Livneh Zarfati
MINI MIXED
03:11:23
CCC Gery Team
64
2
611
Avi Bar Zohar
Orna Ratson
MINI MIXED
03:19:38
TBW
70
3
610
Shahar Dahan
Hadas Dahan
MINI MIXED
03:26:13
Koki
INDIVIDUALS
Pos
PIC
Number
Rider 1
Rider 2
Category
Total time
Team
1
1
210-1
Noam Schiller
IND
02:34:44
CCC Bikeway
2
2
403-1
Yuval Rozentzvig
IND
02:34:44
Team Bikeway
3
3
432-2
Dan Cohen
IND
02:36:50
Nitro
4
4
645-1
Ido Shavit
IND
02:52:01
Israel Cycling Academy
5
5
519-1
Harel Kfir
IND
02:54:53
TBW
6
6
517-2
Victor Ilovich
IND
02:58:38
Hadarim
7
7
54-1
Guy Dvir
MEN
03:05:07
CSC
8
8
623-2
Guy Sasson
IND
03:24:38
CCC
9
9
502-1
Doron Darmon
IND
03:26:50
10
10
56-2
Gabriel Yariv
IND
03:30:47
Delta Force
11
11
57-1
Yoske Fitusi
IND
03:34:42
Team Israel
12
12
103-2
Silke Lehnhof
IND
03:37:13
Wheelsports
13
13
426-2
Mordi Kuperman
IND
03:41:35
CCC
14
14
427-2
Yoavv Moyal
IND
04:34:01
The Arava Foxes
DNF
DNF
424-1
Rami Sayag
IND
CCC
DNF
DNF
208-2
Yasmin Adel
IND
05:09:38
Peace Makers
BLUE PLATE
Pos
PIC
Number
Rider 1
Rider 2
Category
Total time
Team
1
1
73-1
Boaz Hemmo
BLUE
02:30:12
Joe's N Flats
2
2
73-2
Danny Balaban
BLUE
02:30:12
Joe's No Flats
3
3
517-1
Alon Abend
BLUE
02:58:38
Hadarim
4
4
512-1
Vaun Wende
BLUE
02:59:29
buttons
5
5
642-1
Sasy Levy
BLUE
03:06:42
The Buttons
6
6
642-2
Israel Shaviv
BLUE
03:06:42
The Buttons
7
7
512-2
Rami Assraf
BLUE
03:07:52
buttons
8
8
514-2
Mooshon Mizrachi
BLUE
03:14:41
Nationalplum
9
9
514-1
Yaron Rapoport
BLUE
03:14:41
HD TREK
10
10
210-2
Idit Shub
BLUE
03:25:13
CCC Bikeway
11
11
56-1
Oren Schwartz
BLUE
03:30:47
Delta Force
12
12
409-1
Shai Rebichya
BLUE
03:34:41
Team Israel
13
13
409-2
Nir Fridman
BLUE
03:34:41
Team Israel
14
14
57-2
Itamar Fitusi
BLUE
03:34:42
no
15
15
504-2
Nir Pilosof
BLUE
04:46:13
ג׳וליאנה השעירה
16
16
504-1
Eran Shapiro
BLUE
04:46:13
ג׳וליאנה השעירה
DNF
DNF
424-2
Daniel Golan
BLUE
CCC
DNF
DNF
507-1
Shay Ben-Hamo
BLUE
Team Israel
DNF
DNF
507-2
Ronen Ben-Hamo
BLUE
Team Israel
DNF
DNF
432-1
Moran Mainz
BLUE
Nitro
DNF
DNF
63-1
Guy Atsmon
BLUE
Babi Team
DNF
DNF
63-2
Gill Atsmon
BLUE
Babi Team
DNF
DNF
427-1
Ariel Lazar
BLUE
17:32:38
The Arava Foxes
DNS
DNS
208-1
Moti Assor
BLUE
Peace Makers
DNS
DNS
429-1
Miki Gross
BLUE
Black Life Team
DNS
DNS
429-2
Rafi Davidovich
BLUE
Black Life Team
DNS
DNS
502-2
Daniel darmon
BLUE
no
DNS
DNS
426-1
Guy Liran
BLUE
Bykers
DNS
DNS
645-2
Aviad Izrael
BLUE
Israel Cycling Academy
שתף את העמוד
הדפס עמוד
שתף ב-Whatsapp
שתף בפייסבוק
שתף בטוויטר
שתף באימייל
כותרת תחתונה של האתר. לחץ לדילוג על איזור זה